یا مهدی ادرکنی
آرشیو
دوشنبه 17 مرداد‌ماه سال 1384

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا اباصالح المهدی

السلام علیک یا علی بن موسی الرضا

دلم قرار نمی گیرد از فغان بی تو

سپندوار زکف داده ام عنان بی تو

گزارش غم دل را مگر کنم چو «امین»

جدا ز خلق به محراب جمکران بی تو(1)

 

سلام دوستان عزیز، من در گذشت آقای محمد تقی بهلول را خدمت آقا امام زمان علیه السلام و خانواده ی محترمشان و دوستداران ایشان تسلیت می گویم.

در این جا به بیان بخشی از زندگی پر بار مجاهد نستوه حضرت آیت الله شیخ محمد تقی بهلول ( رحمة الله علیه ) می پردازم:

...پس از مدتی که ایشان در نجف، از محضر پر فیض مرحوم آیت الله سید ابو الحسن اصفهانی بهره می برد، روزی استاد به ایشان فرمودند: شما از چه کسی تقلید می کنید؟ بهلول در جواب می گوید: از شما، آیت الله اصفهانی می فرمایند: اگر از من تقلید می کنید، من می گویم در اینجا درسخوان زیاد داریم ولی مجتهد مبارز کم داریم، شما بهتر است به ایران برگردید و علیه حکومت رژیم ستم شاهی رضا شاه مبارزه کنید. ایشان امر استاد را اطاعت کرده و بلافاصله به ایران مهاجرت و مبارزه خود را علیه حکومت رضاشاهی آغاز کرد. ایشان در اولین اقدام، همسر خود را با توجه به اینکه علاقه وافری به او داشته طلاق می دهد و شوهری نیز برایش پیدا نمود. وی دلیل این کار خود را اینگونه اعلام کرده بود که: نکند محبت همسر، مزاحم مبارزاتم شود و فکرم را مشغول کند. پس از آن در واقعه قیام خونین مسجد گوهر شاد در 19 تیر ماه سال 1314 سخنرانی بسیار مهمی در حمایت از حجاب اسلامی و حمله به رضا شاه نمود و همین سخنرانی موجب قیام مردمی و شکستن خفقان رضا شاهی گردیدایشان پس از فرار به افغانستان، با پی گیری دولت رضا شاه، بمدت سی سال در افغانستان تبعید بئد و در این مدت، کودکان بی سرپرست زیادی را سرپرستی کرد. آیت الله بهلول، سابقه تدریس در دانشگاه الازهر مصر را داشت و دارای فعالیت علمی و فرهنگی در رادیو الشرق الاوسط مصر و رادیو بغداد در پایان دوران تبعید بود. ایشان در طول دوران انقلاب، همواره از انقلاب اسلامی حمایت می کرد و مورد توجه خاص مقام معظم رهبری نیز قرار داشت. ایشان که در سال 1279 شمسی در یکی از روستاهای گناباد بدنیا آمده بود در سن 105 سالگی به ملکوت اعلی پیوست.

روحش شاد.(2)

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای در پیامی درگذشت روحانی وارسته و پارسا مرحوم حجت الاسلام آقای شیخ محمد تقی بهلول رحمه الله علیه را تسلیت گفتند.

متن پیام مقام معظم رهبری به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم
خبر درگذشت روحانی وارسته و پارسا مرحوم حجت الاسلام آقای شیخ محمد تقی بهلول رحمه الله علیه را با تاسف و دریغ، دریافت کردم.

این بنده صالح و مجاهد و پرهیزگار که عمر طولانی و پرماجرای خود را یکسره با مجاهدت و تلاش گذرانید، یکی از شگفتی های روزگار ما بود. هفتاد سال پیش در ماجرای خونین مسجد گوهرشاد، زبان گویای ستمدیدگان و حق طلبان شد و آماج کینه حکومت سرکوب گر پهلوی گشت.

بیست و پنج سال مظلومانه در اسارت حکومت ظالم دیگری انواع رنجها و آزارها را تحمل کرد، پس از آن سالها در مصر و عراق ندای مظلومیت ملت ایران را از رسانه ها به گوش مسلمانان رسانید. سالها پس از آن در ایران بی هیچ پاداش و توقعی به هدایت دینی مردم پرداخت.

در سالهای دفاع مقدس همه جا دلهای جوان و نورانی رزمندگان را از فیض بیان رسا و صادقانه خود نشاط و شادابی بخشید، 90 سال از یک قرن عمر خود را به خدمت به مردم و عبادت خداوند گذرانید. زهد و وارستگی او، تحرک و تلاش بی وقفه پیکر نحیف او، ذهن روشن و فعال او، حافظه بی نظیر او، دهان همیشه صائم  او ، غذا و لباس و منش فقیرانه او، شجاعت و فصاحت و ویژگی های اخلاقی برجسته او، از این مومن صادق، انسانی استثنایی ساخته بود.

اکنون این یادگار یک قرن تاریخ پرحادثه مبارزات ملت ایران از میان ما رفته و انشاءالله قرین رحمت و مغفرت الهی است. به همه علاقه مندان و دوستان و نزدیکان آن مرحوم تسلیت می گویم و فضل و فیض خداوندی را برای او مسالت می کنم.(3)

سید علی خامنه ای
10/مرداد/ 1384

1. به نقل از کتاب دلداری عشاق، نوشته ی آقای حسن شوشتری( شعر از حضرت آیت الله العظمی خامنه ای است.)

2.به نقل از دو هفته نامه ی عبرتهای عاشورا(www.ebratha.com )

3.به نقل از سایت شهید آوینی ((www.aviny.com

شادی روحش صلوات

التماس دعا، یامهدی


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 141120


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها